تجهیزات مصرفی پزشکی

انواع ماسک تنفسی و کاربرد آن

انواع ماسک تنفسی و کاربرد آن

استفاده از ماسک جهت محافظت از ریه و جلوگیری از ورود ذرات آلاینده و گرد و غبار همچنین بیماری هایی مانند آنفلانزا و بیماری های تنفسی توصیه می شود.

ماسک ها جزء تجهیزات حفاظت فردی محسوب می شوند به منظور کاهش ورود آلاینده های هوا به ریه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ماسک ها از نظر ویژگی و کاربرد دارای انواع مختلفی هستند رایج ترین آنها عبارتند از: ماسک جراحی، ماسک پزشکی، ماسک فیلتر دار و ماسک های مخصوص تنفسی

امروزه با توجه به آلودگی ها و ویروس های تنفسی بهترین کار برای محافظت، استفاده از ماسک می باشد در ادامه به معرفی انواع ماسک ها خواهیم پرداخت.

انواع ماسک تنفسی و کاربرد آن

1- ماسک جراحی (یکبار مصرف)

همانطور که در بالا ذکر شد از ماسک های جراحی جهت محافظت در برابر ذرات عفونی موجود در هوا و یا توسط متخصصان سلامت در حین عمل جراحی استفاده می شود.

این ماسک های جهت پوشاندن بینی و دهان برای جلوگیری از ورود ذرات و ترشحات به ریه استفاده می شود. با این حال ذرات کوچک ممکن است هنوز به یک ماسک پزشکی نفوذ کنند.

2- ماسک (N95) ‌

برخی از بیماری ها از طریق هوا قابل انتقال می باشند این بیماری ها عبارتند از: آبله مرغان، آنفلوانزا، سرخک و سندروم حاد شدید تنفسی، جهت جلوگیری از انتقال بیماری به دیگر افراد استفاده از ماسک (N95) توصیه می شود.

ویژگی های ماسک (N95)

  1. استفاده راحت
  2. فیکس شدن کامل روی صورت
  3. فیلتراسیون بالای ذرات ریز موجود در هوا
  4. کاربرد این ماسک بیشتر در امور پزشکی و صنعت می باشد در هنگام خرید توجه به کاربرد آن امری ضروری است.

3- ماسک‌های KN95

ماسک KN95 تحت نظارت دولت چین تولید می‌شود. این ماسک مانند ماسک N95 طوری طراحی شده که دست ‌کم 95 درصد از ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کند. اما آزمایش‌ها نشان داده عملکرد خیلی از ماسک‌های KN95 موجود در بازار درست نبوده و خیلی از آن‌ها قلابی‌اند.

4- ماسک P100 یا ماسک گاز (چندبار مصرف)

کاربرد این ماسک برای افرادی است که در معرض سرب، آزبست و مواد شیمیایی قرار دارند و یا کارگرانی که به واسطه شغل خود در معرض سرب، حلال ها و دیگر مواد شیمیایی خطرناک هستند توصیه می شود.

5- ماسک‌های کامل صورت یا ماسک‌های الکتریکی تصفیه کننده هوا (چندبار مصرف)

این ماسک می تواند فردی را که در برابر گازها و بخارات قرار دارد محافظت کند این ماسک ها با توجه به خاصیت تصفیه کننده ای که دارند برای افرادی که دارای پیش زمینه تنفسی هستند مناسب است.

6- ماسک‌های تنفسی کپسول‌دار

استفاده از این ماسک ها برای افرادی که در عمیلات آتش نشانی و در شرایط خطرناک به هوای پاک نیاز دارند، مناسب است.

انواع ماسک تنفسی و کاربرد آن

پیشنهاد مطالعه: مزایای نخ لیفت و درمان افتادگی صورت

7- ماسک پارچه ای

جهت استفاده از ماسک های پارچه ای ابتدا باید فشردگی بافت پارچه را در نظر بگیریم این اولین موضوعی است که باید به آن دقت کنید. برای بررسی پارچه مناسب آن را جلوی نور نگه دارید، اگر به راحتی می توانید خطوط الیاف پارچه را ببینید پس ماسکی که با این پارچه درست شود، نمی تواند فیلتر خوبی باشد.

توصیه محققان استفاده از پارچه صد در صد کتان است که بافت محکم و فشرده دارد و می تواند از ورود ذرات و گرد و غبار به داخل دهان و بینی جلوگیری کند.

روش استفاده از ماسک:

قبل استفاده از ماسک ابتدا دستان خود را با آب و صابون کامل بشویید. جهت خشک کردن دستان استفاده از یک حوله کاغذی تمیز توصیه می شود. هنگام خرید ماسک جدید باید به این نکته توجه کنید زمانی که ماسک را از جعبه درمی آورید آن را چک کنید تا هیچ گونه نقص، پارگی و یا سوراخ در ماسک وجود نداشته باشد.

مراحل قرار دادن ماسک روی صورت

ابتدا باید ماسک را به درستی روی صورت تنظیم کنید جهت نزدیک شدن ماسک به پوست شما در بالای ماسک یک لبه خمیده و محکم دارد که می تواند در اطراف بینی قرار بگیرد.

قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است در حالی که قسمت بیرونی دارای رنگی دیگر است. هنگام استفاده از ماسک از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل کنید.

نتیجه گیری

برای محافظت در برابر آلودگی این که محافظت تا چه اندازه است این بستگی به نوع ماسک دارد. هیچ کدام از ماسک ها محافظت صد در صدی ایجاد نمی کنند البته باید نکاتی همچون حفظ فاصله اجتماعی از دیگران، شستن مکرر دست ها و اجتناب از جمع های شلوغ را هم در نظر بگیرید، زمانی که شما استفاده از ماسک را جدی بگیرید متوجه می شوید که استفاده از ماسک می تواند تفاوت بزرگیی ایجاد کند.

جهت ثبت سفارش محصولات ژیوان می توانید از طریق شماره تماس های سایت با ما در ارتباط باشید.

تماس با کارشناس فروش: 0910637500309152584992

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هفت =